Oświetlenie LED w każdym domu

Oświetlenie LED to nowoczesne i zaawansowane źródło światła. Zdobywa ono coraz większą popularność na rynku wypierając standardowe typy oświetlenia. Wciąż rosnące zainteresowanie tą technologią wynika z wielu jej zalet, takich jak między innymi mniejsze zużycie energii, brak toksycznej rtęci oraz długa żywotność.

Sztuczne światło a zdrowie

Światło ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Oczywiście najbardziej korzystne jest światło dzienne, ale wiadomo przecież, że w okresie jesienno – zimowym tego światła jest za mało. Pozostaje zatem sztuczne oświetlenie. Jednak również ono ma wpływ na ogólne samopoczucie człowieka, jego nastrój i zdolność do koncentracji. Dzięki zaawansowanej technologii takiej jak w https://www.illuminations.pl/ każdy może wybrać oświetlenie najlepszej jakości, a nawet dobierać jego jasność i barwę w zależności od tego czy pracuje, czy wypoczywa.

Czy ważna jest temperatura światła?

Warto wiedzieć, że sztuczne światło ma swoją tzw. „temperaturę barwową”. Właśnie oświetlenie LED dostępne jest w różnych barwach: ciepłej, neutralnej i zimnej. Ciepłe światło najbardziej sprawdza się w kuchni czy salonie, natomiast zimne idealnie nadaje się do gabinetu czy domowego biura. Zaś w łazience najczęściej korzysta się ze światła o neutralnym charakterze. Niektórzy jednak stawiają na różnorodność, stosując na przykład w kuchni czy łazience światła o różnej temperaturze tak, by można je było zmienić w zależności od sytuacji czy nastroju.

Oświetlenie LED – czy warto zainwestować?

Wprawdzie oświetlenie zbudowane z wykorzystaniem technologii LED jest kosztowniejsze od tradycyjnego, to jednak zalet takiego rozwiązania jest znacznie więcej. Poza wspomnianymi wyżej warto wymienić:
– dużą energooszczędność (koszty poniesione podczas zakupu zwrócą się więc bardzo szybko),
– małe rozmiary umożliwiające zastosowanie w miejscach mało dostępnych dla tradycyjnego oświetlenia,
– skupioną wiązkę światła,
– bardzo długą żywotność,
– odporność na uszkodzenia,
– niskie napięcie zasilania,
– niską temperaturę pracy, a więc większe bezpieczeństwo.
– łatwość sterowania.
Oświetlenie LED ma też pewne wady, takie jak duża wrażliwość na przepięcia czy niemożność połączenia ze standardowymi ściemniaczami. Zalet jest jednak nieporównywalnie więcej. Można zatem stwierdzić, że warte jest ono uwagi.